2 kwietnia 2021 Udostępnij

Jesienna pielęgnacja samochodu, dzięki której będziesz lśnić zimą

Utrzymanie ostrego wyglądu pojazdu przez całą zimę wymaga trochę wysiłku. Śnieg, błoto, sól drogowa, lód - a nawet brudne buty - spiskują, aby zniszczyć każde wykończenie pojazdu w zasięgu wzroku.

Eksperci w dziedzinie pielęgnacji samochodów mają kilka sugestii dotyczących przetrwania zimy.

Pielęgnacja kół

Wytrzyj koła, zwłaszcza jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie drogi są solone.

"Utrzymanie kół w czystości to pewność, że nie pojawią się na nich rdza i korozja. Dodatkową korzyścią jest to, że kiedy jest ładna pogoda, nie trzeba się tak bardzo starać, aby odzyskać połysk" - mówi Adam Bateman, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Wizards Products, firmie z Minnesoty zajmującej się polerowaniem i woskowaniem.

Zewnętrzna strona

Wypierz, spłucz, powtórz.

"Najważniejszą rzeczą, jaką należy robić zimą, jest częste mycie samochodu" - powiedział Ron Fausnight, kierownik techniczny grupy ds. chemikaliów i produktów do pielęgnacji wyglądu zewnętrznego w firmie ITW Global Brands, która produkuje produkty Rain-X i Black Magic. "Regularne usuwanie brudu i zanieczyszczeń sprawi, że Twój samochód będzie wyglądał lepiej i zapobiegnie korozji spowodowanej ostrą solą i piaskiem lub innymi zanieczyszczeniami na drogach".

Nie zapomnij o woskowaniu

Mycie i woskowanie nie jest wyłącznie zadaniem na lato. Czyste i zabezpieczone nadwozie pomoże Twojemu samochodowi poradzić sobie z zimową pogodą.

"Zimowe żywioły są zawsze najsurowsze dla lakieru" - powiedział Mike Pennington, ekspert ds. produktów w firmie Meguiar's, specjalizującej się w produktach do pielęgnacji samochodów. "Dokładne mycie i woskowanie przed zimą ma kluczowe znaczenie dla zachowania wyglądu zewnętrznego Twojego pojazdu. To nie jest zadanie tylko na lato".

Ten elegancki wygląd i przyjemnie gładka powierzchnia to tylko część korzyści płynących z woskowania. Może ono również stanowić barierę pomiędzy lakierem a żywiołami. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, przed nałożeniem wosku należy dokładnie umyć samochód, mówi Pennington.

Woski na bazie polimerów są bardziej odporne na deszcz, śnieg, sól i chlorek magnezu, które można znaleźć na zimowych drogach, dodał.

Farba nie jest jedyną częścią zewnętrzną, która może być chroniona. Produkty z glinką używane do czyszczenia przedniej szyby pomagają środkom hydrofobowym działać skuteczniej, powiedział.

Pielęgnacja wnętrza

Wymień zużyte dywaniki materiałowe na wytrzymałe, wykonane z gumy lub materiału kompozytowego. Upewnij się, że dywanik trzyma się wykładziny, więc nie będzie się ślizgał podczas jazdy.

"Trwały, dopasowany do potrzeb klienta dywanik stawia naturę mocno na swoim miejscu" - powiedziała Tara Duncan, dyrektor marketingu Husky Liners, firmy z Kansas projektującej i rozwijającej wytrzymałe dywaniki podłogowe. "Formowane na zamówienie wykładziny, które pasują do płyty podłogowej Twojego pojazdu, utrzymują kurz, brud i zanieczyszczenia z dala od dywanu" - powiedziała Duncan.

Często odkurzaj siedzenia i dywany. Brud i inne cząsteczki łączą się z wilgocią i osadzają się w splotach tkaniny, utrudniając ich usunięcie.

"Rutynowe odkurzanie jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego wnętrza", powiedział Jim Dvorak z Mothers, firmy zajmującej się polerowaniem i woskowaniem. "Gleba i żwir, który przykleił się do podeszew butów, zbiera się z czasem i zużywa maty dywanowe".

Rafał Krajewski

Redakcja e-car4you.pl