17 lutego 2017 Udostępnij

Pranie tapicerki z materiału

Tapicerka samochodowa jest robiona tak, by brud się jej nie imał, ale nic nie jest doskonałe. W końcu trzeba będzie podjąć odpowiednie czynności mające na celu doprowadzenie jej do odpowiedniego stanu. Jak sięga to zabrać w przypadku tapicerki z materiału.

Tapicerka materiałowa jest montowana w większości pojazdów, bo jest niedroga, można jej nadać dowolne właściwości estetyczne i łatwo utrzymać ją w dobrym stanie. Współczesne tapicerki nie są już też robione ani z bawełny, ani z weluru. Najczęściej mamy do czynienia ze specjalnymi materiałami syntetycznymi. To ważne, bo środki do weluru nie sprawdzą się w ich przypadku.

Odkurzanie

Czyszczenie tapicerki trzeba zacząć od jej odkurzenia. Z miejsca znikną wszystkie drobne zabrudzenia. Pominiecie tego etapu sprawi, że dalsze czynności będą nieskuteczne. Użyć możemy dowolnego odkurzacza, na przykład takiego na stacji benzynowej za 2 złote za 5 minut.

Lepszy odkurzacz jest potrzebny tylko w sytuacji, kiedy w samochodzie wozimy zwierzęta. Wtedy będziemy musieli wykorzystać odkurzacz ze szczotką zbierającą włosy.

Mycie

Podejść do samego mycia tapicerki jest wiele i zależą w dużej mierze od stopnia zabrudzenia tapicerki. Typowe zanieczyszczenia najlepiej usuwa się piankami. Kupujemy coś naszym przedziale cenowym i czytamy dokładnie instrukcje stosowania. Różne preparaty różnie się stosuje i nie ma tu reguł. Najczęściej po prostu spryskamy tapicerkę i następnie ją odkurzymy. Jeśli pianka nie będzie chciała schodzić, można użyć delikatnej szczotki.

Czyszczenie tapicerki

Usuwanie plam wymaga zidentyfikowania źródła plamy. Zwykłe plamy usunie woda z delikatnym detergentem, poważniejsze problemy załatwi płyn do prania tapicerki. W przypadku jego stosowania zwykle trzeba wyprać całość tapicerki. Z chemią trzeba postępować jednak ostrożnie, ponieważ płyny i pianki mogą uszkodzić tapicerkę. Jeśli nie mamy pewności, że są dobrze dobrane, zacznijmy czyszczenie gdzieś od mało widocznego elementu.

Pranie tapicerki

Jeśli wnętrze jest naprawdę zapaskudzone, trzeba zabrać się za porządne pranie. W tym celu trzeba poczekać na ciepły, słoneczny dzień, bo wnętrze będzie długo schło. Przed myciem będzie trzeba też wykonać odkurzanie.

Do porządnego mycia będzie nam potrzebne wiadro z wodą, gąbka, szczotka i odpowiedni płyn do prania tapicerki. Dobrym rozwiązaniem są odkurzacze piorące. Jeśli musimy zdecydować się na aż tak drastyczne rozwiązanie, a odkurzacza piorącego nie posiadamy, trzeba się zdecydować na płatną myjnię ręczną, gdzie taki sprzęt posiadają i wymyją auto za nas.

Rafał Krajewski

Redakcja e-car4you.pl