20 maja 2021 Udostępnij

Osiem wskazówek dotyczących pielęgnacji samochodu na mokrą pogodę

Mokra pogoda może szybko zmienić Twoją pachnącą świeżością kabinę pasażerską w spleśniały, zatęchły bałagan. Mokre buty, zabrudzona odzież, wilgotne ręce - złe warunki pogodowe niszczą tapicerkę i stwarzają zagrożenie dla zdrowia pasażerów.

Jak można utrzymać wnętrze pojazdu w czystości i zdrowiu?

"Są rzeczy, które kierowcy mogą zrobić, aby chronić kabinę pasażerską" - mówi Jim Dvorak, ekspert ds. pielęgnacji samochodów w firmie Mother's car care products. "Chociaż wnętrze powinno być traktowane o każdej porze roku, utrzymanie czystej kabiny nabiera dodatkowego znaczenia podczas mokrej pogody".

Wilgoć zamienia cząsteczki brudu w błoto i odbarwia wykładzinę, tkaninę, a nawet szwy skórzanej tapicerki. Stosowanie środków ochrony skóry i tkanin na tapicerkę pomaga zapobiegać ścieraniu się cząsteczek brudu, uszkodzeniom materiału i gromadzeniu się ich w szwach.

auto

"Jeśli wnętrze pojazdu jest wilgotne, wilgoć tworzy cienką warstwę kondensacji na szybach i utrudnia widoczność podczas jazdy" - mówi Dvorak.

Powierzchnie szklane stają się "zamglone" i trudne do czyszczenia. Wycieranie powierzchni ręcznikami papierowymi może powodować rozmazywanie. Dvorak zaleca wycieranie powierzchni ręcznikiem z frotte lub mikrofibry.

Czasami "zaparowane" szyby są efektem oparów wydzielanych naturalnie przez tkaniny i winyle wewnątrz kabiny pasażerskiej, co powoduje efekt zamglenia" - powiedział Dvorak o zjawisku znanym jako "odgazowywanie". "Kierowcy powinni od czasu do czasu wietrzyć wnętrza pojazdów i mieć świadomość, że wewnętrzne szyby trzeba często czyścić, aby zachować widoczność".

Wilgotny dywan staje się pożywką dla zarodników, stwarzając potencjalne zagrożenie dla zdrowia pasażerów.

"Dobrym sposobem na zapobieganie gromadzeniu się wilgoci w dywanach i wykładzinie pod nimi jest używanie gumowych mat podczas mokrej pogody" - powiedział Dvorak.

Chociaż temperatury na półkuli północnej wahają się od łagodnych do zimnych, promieniowanie UV pochodzące ze światła słonecznego może powodować niszczenie i pękanie powierzchni winylowych. Aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez intensywne zimowe słońce, należy stosować ochronę winylu.

"Produkty wewnętrzne mogą być stosowane w zimnej pogodzie, ale zazwyczaj powinny być stosowane w temperaturze około 50 stopni", powiedział Dvorak. "W przeciwnym razie, mogą być po prostu zbyt zimne, aby prawidłowo używać".

Craig Burnett, główny chemik w Mothers, miał następujące sugestie dotyczące pielęgnacji wnętrza samochodu podczas mokrej pogody:

  • Soak up kawa i inne napoje rozlane natychmiast, aby zapobiec pleśni i pleśni. Mimo że materiały wewnętrzne są odporne na plamy, wilgoć w końcu wsiąka w powierzchnie takie jak tkaniny siedzeń, włókna dywaników i obicia.

  • Należy często odkurzać siedzenia i dywany. Brud i inne cząsteczki łączą się z wilgocią i wnikają w tkaninę i obicie.

  • Używać produktów przeznaczonych do dywanów, tapicerki i szyb samochodowych. Domowe środki czyszczące mogą uszkodzić powierzchnie tapicerki samochodowej. Zawsze testuj produkty w małym, niedostępnym miejscu.

  • Pozostaw wnętrze pojazdu do natychmiastowego wyschnięcia, aby zapobiec rozwojowi pleśni.

  • W przypadku dużych rozlanych płynów lub mokrych plam należy użyć odkurzacza warsztatowego i wentylatora, aby ułatwić suszenie. Trzymaj w samochodzie ręcznik z tkaniny frotte, aby wchłonąć wilgoć, zanim wsiąknie ona w tkaniny i piankę.

  • Zapobiegaj przedostawaniu się nadmiernej wilgoci do wnętrza pojazdu, zamykając go szczelnie, gdy pozostaje bez nadzoru. Nie zostawiaj otwartych okien, gdy samochód jest zaparkowany na otwartej przestrzeni.

  • Wymień dywaniki podłogowe, które uległy zwietrzeniu lub mają jakiekolwiek oznaki pleśni. Stary, zwietrzały dywan jest pożywką dla zarodników i zapachów stęchlizny.

  • Podczas deszczowych miesięcy należy używać gumowych dywaników. Mokre buty wnoszą brud i brud - problemy, które można szybko wyeliminować, myjąc gumowe maty.

"Znajdź ciepłe, suche miejsce, aby otworzyć samochód na dłuższy czas", powiedział Burnett. "Możesz rozważyć użycie wentylatora lub uruchomienie nagrzewnicy przy włączonej klimatyzacji na full, aby pomóc wysuszyć wnętrze. System klimatyzacji w Twoim pojeździe całkiem dobrze radzi sobie z wyciąganiem wilgoci z powietrza."

Sebastian Morawski

Redakcja e-car4you.pl