13 maja 2021 Udostępnij

Detailing wnętrza pomaga utrzymać wartość pojazdu

Czy zdarzyło Ci się kiedyś podziwiać samochód z daleka, by po bliższym przyjrzeniu się stwierdzić, że jego wnętrze jest zabrudzone i zdezelowane?

Łatwo jest przeoczyć podstawowe czynności związane z czyszczeniem. Jednak regularna konserwacja zapewnia zdrową kabinę i może podnieść wartość pojazdu.

Tak twierdzi Jim Dvorak z Mothers, firmy zajmującej się polerowaniem i woskowaniem z południowej Kalifornii.

kosmetyk

"Rutynowe odkurzanie to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego wnętrza" - mówi Dvorak. "Często maty dywanowe brudzą się od stóp, które wloką ziemię i żwir, który przykleił się do podeszew butów. Z czasem to się zbiera i w rezultacie widać duże zużycie."

Pomijanie regularnego odkurzania lub usuwania plam może stworzyć niehigieniczne środowisko, w którym rozwijają się alergeny i bakterie. Na szczęście, niektóre rozwiązania są tak proste, jak trzymanie w samochodzie butelki z preparatem do usuwania plam lub ścieranie kurzu z dywaników podłogowych.

Należy również podjąć specjalne środki ostrożności przy pielęgnacji skórzanych wnętrz. Jeśli piasek lub materiały ścierne dostaną się do szwów siedzeń, mogą one szybko i trwale zniszczyć wykończenie, powiedział Dvorak.

W przypadku bardziej zaawansowanych napraw, takich jak rozdarcia lub głębokie plamy, Dvorak zasugerował wizytę w profesjonalnym zakładzie tapicerskim. Rutynowa pielęgnacja pomaga również zapobiec konieczności kosztownych napraw lub wymiany, dodał.

Oto podstawowe wskazówki Dvoraka dotyczące poprawy zdrowia i żywotności wnętrza pojazdu:

  • Często odkurzaj. Regularne odkurzanie pomaga usunąć nieprzyjemne zapachy i powodujące alergie cząsteczki, które gromadzą się w porowatych materiałach. Ponadto, brud i zanieczyszczenia przyczyniają się do zużycia; działają one jak papier ścierny na miękkie powierzchnie.
  • Używaj sprayów dezodorujących. Zapachy, zwłaszcza pochodzące od zwierząt domowych lub jedzenia, mogą utrzymywać się nawet wtedy, gdy wnętrze wygląda na czyste. Spraye pomagają neutralizować uciążliwe zapachy. Sprawdzaj etykiety, aby upewnić się, że są one przeznaczone do wnętrza Twojego samochodu.
  • Wytrzyj winyl. Czyść regularnie przy użyciu wysokiej jakości środka do czyszczenia tapicerki winylowej i miękkiej szmatki. W przypadku uporczywych zabrudzeń nanieś środek czyszczący za pomocą szczotki z miękkim włosiem i delikatnie wyszoruj. Nie używaj ostrych środków chemicznych, takich jak rozpuszczalniki lub wybielacze - uszkodzą one lub odbarwią tapicerkę. Unikaj ściernych padów czyszczących, ponieważ mogą powodować zadrapania i przyspieszać zużycie. Ścierne środki czyszczące tworzą również porowatą powierzchnię, która przyciąga brud.
  • Szybko usuwaj rozlane płyny. Mogą one przekształcić się w trwałe plamy, jeśli nie zostaną natychmiast usunięte. Używaj środków do czyszczenia dywanów i tapicerki zgodnie z zaleceniami producenta. Przetestuj wszystkie środki czyszczące pod kątem trwałości koloru w trudno widocznym miejscu, zanim użyjesz ich w bardziej widocznym miejscu.
  • Użyj środka do czyszczenia i ochrony tapicerki. Brud i płyny łatwo wnikają w strukturę tkanin. Od czasu do czasu czyścić tapicerkę wysokiej jakości środkiem do czyszczenia tapicerki samochodowej, a nie ostrymi rozpuszczalnikami przemysłowymi lub środkami czyszczącymi. Nie należy używać metalowych szczotek do usuwania zabrudzeń.
  • Przed zastosowaniem środków czyszczących należy dokładnie przeczytać etykiety producentów i przetestować niewielką ilość środka, nakładając go w niewidocznym miejscu, np. pod siedzeniem.
  • Na dywanikach i siedzeniach należy stosować środki ochrony tkanin. Środki ochrony tkanin pomagają odpychać wodę i zapobiegają powstawaniu plam. Ułatwiają też czyszczenie. Szukaj produktów przeznaczonych do wnętrz samochodowych.
  • Pielęgnuj skórę co miesiąc lub co drugi miesiąc. Użyj środka do czyszczenia skóry z białym, bawełnianym, frotte ręcznikiem. Nakładaj go równomiernymi, delikatnymi, okrężnymi ruchami. Odczekać kilka minut i wytrzeć czyszczone miejsce drugim ręcznikiem. W przypadku szczególnie zabrudzonej tapicerki, można powtórzyć aplikację w razie potrzeby. Następnie użyj odżywki do skóry. Utrzymuje ona skórę elastyczną.

Rafał Krajewski

Redakcja e-car4you.pl