18 maja 2017 Udostępnij

Najlepsze sposoby na upranie wnętrza samochodu?

Mylą się osoby, które uważają, że brzydki zapach jest czymś naturalnym, jeśli samochód jest już wiekowy. Oczywiście, rozwiązaniem może być jego perfumowanie, warto jednak zastanowić się nad tym, czy takie podejście jest tym, które można uznać za właściwe.

Wymiana filtru kabinowego

Najczęściej przyczyną mdłego zapachu są roztocza, które lubią się gromadzić w materiałach tapicerskich, jakich w samochodach nie brakuje. Pomagają im też bakterie, które dobrze się czują w układzie klimatyzacyjnym oraz wentylacyjnym. Niebezpieczny bywa też zatkany filtr kabinowy, kurz oraz resztki organiczne, które są wożone przez długie miesiące. Wszystko to sprawia, że niezbyt przyjemny zapach w samochodzie przestaje być dla kogokolwiek zaskoczeniem. Jeśli podejrzewamy, że winny jest filtr, jego zmiana wydaje się najrozsądniejszym posunięciem. Pozwoli to nam na poprawę zapachu, a efekt będzie natychmiastowy.

Wilgoć w samochodzie

Sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana, jeśli auto zostało przez nas zawilgocone. W takim przypadku zniszczenia są często na tyle duże, że uzyskanie oczekiwanego przez nas zapachu jest niemal niemożliwe. Wyjaśnia to wygląd tak zwanych aut popowodziowych, które w komisach są zawsze obwieszone choinkami zapachowymi. Pozwala to na ograniczenie nieprzyjemnego zapachu, choć nawet w takiej sytuacji nie mamy do czynienia z rozwiązaniem idealnym.

Odgrzybianie klimatyzacji

Oczywiście, ważną czynnością, którą musimy wykonać, jest też odgrzybianie nawiewu. Najlepiej, jeśli zdecydujemy się na taki krok z wykorzystaniem specjalnej, długiej sondy, możliwe jest jednak również zastosowanie ozonu, ten bowiem nie tylko dobrze się sprawdzi, ale i zminimalizuje nieprzyjemne doznania zapachowe.

Pranie tapicerki

Jeśli naszym problemem jest tapicerka nie mamy wyjścia, jedynym rozwiązaniem wydaje się być jej upranie. Oczywiście, samochód musi zostać wcześniej odpowiednio przygotowany, a pierwszym krokiem wydaje się być jego staranne odkurzenie. Jeśli tego nie zrobimy, płyn lub piana czyszcząca zmieszają się z płynem, a po wyschnięciu pojawią się plamy nie tylko nieestetyczne, ale również trudne do pozbycia się ich. Dobrym rozwiązaniem jest w takim przypadku również zastosowanie specjalnej szczelinowej ssawki. Dzięki temu pojawi się gwarancja pokonania tych problemów z zabrudzeniami, które dają o sobie znać w miejscach, do których jest ograniczony dostęp. Jeśli nasz samochód ma składane siedzenia, najlepiej wyjąć je, a następnie odkurzyć nie tylko je same, ale i przestrzenie, jakie znajdują się między nimi. Samo pranie sprawdza się najlepiej, jeśli decydujemy się na zastosowanie środków w spreju znanych ze swojego silnego działania.

Mariusz Wyrostek

Redakcja e-car4you.pl