21 maja 2021 Udostępnij

Łatwe porady dotyczące pielęgnacji samochodu dla zdrowia wnętrza i ochrony zewnętrznej

Burzliwa pogoda atakuje Twój samochód z każdej strony. Dlatego o tej porze roku dbałość o samochód ma ogromne znaczenie.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przetrwać burzę.

Pielęgnacja kół

Podobnie jak w przypadku lakieru, warstwa środka do ochrony felg lub tradycyjnego wosku stanowi swego rodzaju tarczę ochronną dla kół.

W zimie taka ochrona nabiera dodatkowego znaczenia.

"Sole, kwasy i chemikalia używane do usuwania śniegu i lodu z dróg są niezwykle żrące dla wykończenia felg" - powiedział Adam Bateman, dyrektor sprzedaży i marketingu Wizards Products, firmy z Minnesoty zajmującej się polerowaniem i woskowaniem.

auto

"Chlapa i sól drogowa to sposób na życie zimą, szczególnie w północnych stanach i Kanadzie. Utrzymanie kół w czystości to pewność, że nie pojawią się na nich rdza i korozja. Dodatkową korzyścią jest to, że gdy nadejdzie ładna pogoda, nie trzeba tak ciężko pracować, aby przywrócić połysk."

Bateman oferuje następujące sugestie dotyczące zimowej pielęgnacji felg.

Warstwa pasty lub tradycyjnego wosku samochodowego zapewnia ochronę przed brudnymi zimowymi drogami.

Czyść koła co drugi tydzień, zwłaszcza jeśli mieszkasz w okolicy, gdzie pada śnieg. Minimalnie czyść felgi po każdym myciu pojazdu z zewnątrz.

Wybierz środek czyszczący, który nie zawiera kwasów. Ogólna zasada: jeśli środek jest bezpieczny dla lakieru pojazdu, jest również bezpieczny dla kół.

Pielęgnacja tapicerki i dywanów

Często odkurzać siedzenia i dywany. Brud i inne cząsteczki łączą się z wilgocią i osadzają się w splotach tkaniny, utrudniając ich usunięcie.

"Rutynowe odkurzanie to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego wnętrza" - mówi Jim Dvorak z Mothers, firmy zajmującej się polerowaniem i woskowaniem z południowej Kalifornii. "Gleba i żwir, który przykleił się do podeszew Twoich butów, zbiera się z czasem i zużywa maty dywanowe".

Wymień zużyte maty z tkaniny na trwałe, wykonane z gumy lub materiału kompozytowego. Upewnij się, że dywanik ma przyczepność do wykładziny, dzięki czemu nie będzie się ślizgał podczas jazdy.

"Wytrzymała, dopasowana do potrzeb mata podłogowa stawia naturę mocno na swoim miejscu" - powiedziała Tara Duncan, dyrektor marketingu Husky Liners, firmy z siedzibą w Kansas, projektującej i rozwijającej wytrzymałe maty podłogowe. "Formowane na zamówienie wykładziny, które pasują do płyty podłogowej pojazdu, utrzymują kurz, brud i zanieczyszczenia z dala od dywanu" - powiedziała Duncan.

Pielęgnacja nadwozia

Elegancki wygląd i przyjemnie gładka powierzchnia to tylko część korzyści płynących z woskowania. Może ono również stanowić barierę pomiędzy lakierem a żywiołami.

"Sezonowe burze i inne żywioły są zawsze najbardziej dotkliwe dla lakieru" - powiedział Mike Pennington, ekspert Meguiar's, firmy specjalizującej się w produktach do pielęgnacji samochodów.

Farba nie jest jedyną częścią nadwozia, która może być chroniona. Produkty z gliny używane do czyszczenia przedniej szyby pomagają hydrofobom działać skuteczniej, powiedział.

Mariusz Wyrostek

Redakcja e-car4you.pl