29 maja 2022 Udostępnij

8 Symptomy uszkodzonego wtryskiwacza paliwa (i koszt wymiany)

Wtryskiwacz paliwa to ważny element układu wtrysku paliwa znajdujący się w prawie wszystkich nowoczesnych samochodach.

Wtryskiwacz paliwa przejmuje zadanie dostarczania paliwa do silnika samochodu i zazwyczaj, jeśli samochód ma uszkodzony wtryskiwacz paliwa, może to spowodować wiele problemów.

W tym przewodniku omówimy podstawy działania wtryskiwacza paliwa oraz sposoby stawiania diagnozy i podejmowania działań zapobiegawczych w celu przedłużenia żywotności wtryskiwacza. Po pierwsze, przyjrzyjmy się objawom:

Najczęstszym objawem uszkodzonego wtryskiwacza paliwa jest nieprawidłowy zapłon cylindrów oraz zapalenie się kontrolki ostrzegawczej check engine na desce rozdzielczej. Można także zauważyć wibracje silnika lub nieprzyjemny zapach paliwa na biegu jałowym. Może to być również oznaką zgaśnięcia silnika na biegu jałowym.

Ponieważ wtryskiwacz paliwa jest bezpośrednio połączony z silnikiem, jakikolwiek problem z wtryskiwaczem paliwa będzie skutkował nieprawidłowym działaniem pojazdu.

Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa lista najczęstszych objawów, które można zauważyć z powodu złego lub wadliwego wtryskiwacza.

Zawartość strony pokaż 8 Objawy nieprawidłowego działania wtryskiwacza paliwa 1. Lampka kontrolna silnika 2. Silnik wibruje 3. Zanik zapłonu w silniku 4. Nieprzyjemny zapach paliwa 5. Zwiększone zużycie paliwa 6. Szorstka praca silnika na biegu jałowym/ zgaśnięcie 7. Nieudany test emisji spalin 8. Wyciek paliwa Zrozumienie działania układu wtrysku paliwa Czyszczenie wtryskiwacza paliwa Lokalizacja wtryskiwacza paliwa Koszt wymiany wtryskiwacza paliwa

8 Objawy uszkodzenia wtryskiwacza paliwa

1. Lampka kontrolna silnika

Jednym z najbardziej oczywistych objawów jest miganie kontrolki "check engine" na desce rozdzielczej. Jeśli jeden z wtryskiwaczy paliwa jest zatkany lub zanieczyszczony i nie dostarcza skutecznie paliwa do silnika, wysyłany jest sygnał elektryczny, aby ostrzec kierowcę.

Należy pamiętać, że kontrolka check engine może się zapalić z różnych innych powodów. Dlatego zaleca się oddanie samochodu do warsztatu i przeskanowanie go w poszukiwaniu kodów błędów.

Jeśli lampka kontrolna silnika miga, należy sprawdzić pamięć kodów usterek za pomocą czytnika kodów OBD2. Nie kosztuje on wiele, a pamięć kodów błędów można odczytać w domu.

2. Silnik wibruje

Jeśli silnik nie otrzymuje wystarczającej ilości paliwa, zacznie wibrować po zakończeniu pełnego cyklu pracy. W silnikach z turbodoładowaniem zatkany lub zanieczyszczony wtryskiwacz paliwa może mieć niebezpieczne skutki i prowadzić do detonacji, która może uszkodzić silnik.

Gdy silnik pracuje w trybie turbodoładowania przy wyższych obrotach, wymaga dużej ilości paliwa, a jeśli wtryskiwacz paliwa nie jest w stanie tego zrobić, może dojść do detonacji powodującej wibracje silnika.

3. Silnik z przerwami w zapłonie

Silnik będzie gasł, jeśli wtryskiwacz paliwa jest zanieczyszczony, zatkany lub nie otwiera się prawidłowo. Silnik z nieprawidłowym zapłonem będzie przeszkadzał w przyspieszaniu, zmniejszy oszczędność paliwa i spowoduje utratę mocy.

Wymaga to natychmiastowej uwagi, ponieważ silnik może również zacząć stukać i spowodować poważne uszkodzenie silnika.

4. Nieprzyjemny zapach paliwa

Ten objaw występuje, gdy wtryskiwacz paliwa jest nieszczelny lub gdy wtryskiwacz paliwa nie zamyka się prawidłowo. Nadmiar paliwa powoduje wydzielanie nieprzyjemnego zapachu, który jest wyczuwalny podczas jazdy.

Może to być nieszczelność w rurze wydechowej lub zewnętrzna nieszczelność w komorze silnika. Obie te przyczyny są śmiertelnie niebezpieczne, ponieważ mogą spowodować zapalenie się samochodu.

5. Zwiększone zużycie paliwa

Jeśli regularnie kontrolujesz zużycie paliwa, zauważysz spadek lub wzrost zużycia paliwa spowodowany wadliwym wtryskiwaczem. Niesprawny wtryskiwacz dostarcza do silnika zbyt dużą lub zbyt małą ilość paliwa w stosunku do zapotrzebowania i zmniejsza zużycie paliwa przez pojazd.

Jeśli podejrzewasz, że zużycie paliwa uległo zmianie, może to być spowodowane uszkodzonym wtryskiwaczem paliwa.

6. Nierówna praca silnika na biegu jałowym / zgaśnięcie silnika

Jeśli silnik pracuje na wolnych obrotach lub zgaśnie przy niskich obrotach, może to oznaczać uszkodzenie wtryskiwacza paliwa. Dzieje się tak dlatego, że wtryskiwacz paliwa może rozpylać zbyt dużo lub zbyt mało paliwa, co powoduje tworzenie ubogiej lub ubogiej mieszanki, która może powodować przerwanie pracy silnika i zgaśnięcie silnika.

7. Nieudany test emisji spalin

Jeśli schemat rozpylania wtryskiwaczy paliwa uległ zmianie i wtryskują one zbyt mało lub zbyt dużo paliwa do silnika, samochód najprawdopodobniej nie przejdzie testu emisji spalin. Dzieje się tak dlatego, że zbyt duża lub zbyt mała ilość paliwa wystarczy do zwiększenia emisji spalin, a katalizator nie będzie w stanie prawidłowo wykonywać swojej pracy.

8. Wyciek paliwa

Jeśli w komorze silnika widać wyciek paliwa, może to być spowodowane uszkodzonym wtryskiwaczem paliwa. Wtryskiwacze paliwa są często wykonane z tworzywa sztucznego i mogą pękać, co powoduje wyciek zewnętrzny z wtryskiwacza paliwa. W przypadku zauważenia wycieku paliwa w komorze silnika należy go niezwłocznie wymienić, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do pożaru silnika.

Zrozumienie układu wtrysku paliwa

Silnik samochodowy pracuje w procesie spalania wewnętrznego, w którym wykorzystywane są dwa kluczowe elementy: tlen i paliwo. Tlen jest pobierany z powietrza z silnika, natomiast paliwo jest pobierane ze zbiornika paliwa. Wlot powietrza przejmuje zadanie dostarczania powietrza do silnika. Ponieważ ilość dostarczanego tlenu jest zmienna, zadaniem układu wtrysku paliwa jest ciągłe dostosowywanie ilości dostarczanej benzyny do ilości dostarczanego tlenu.

Wtryskiwacze paliwa za pomocą wysokiego ciśnienia tworzą bardzo drobny strumień, który zapewnia wydajną pracę silnika.

Czyszczenie wtryskiwaczy paliwa

W niektórych przypadkach wtryskiwacz paliwa jest po prostu zatkany brudem. Może to być spowodowane złym działaniem filtra paliwa, który przepuszcza zanieczyszczenia do wtryskiwacza paliwa. W takim przypadku we wtryskiwaczu często znajduje się bardzo mały filtr, który można wymienić.

Innym przypadkiem jest konieczność nasmarowania wtryskiwacza paliwa, ponieważ nie był on używany przez dłuższy czas, zwłaszcza jeśli jeździłeś na etanolu.

Pamiętaj, że jeśli chcesz spróbować wyczyścić wtryskiwacz, najlepiej zrobić to we wszystkich wtryskiwaczach naraz, aby uniknąć rozpylania różnych ilości paliwa po czyszczeniu.

Niektóre specjalne warsztaty mogą wykonać czyszczenie wtryskiwaczy paliwa. Zalecam jednak wymianę wtryskiwacza paliwa, ponieważ w większości przypadków problem pojawi się ponownie w ciągu roku od wyczyszczenia wtryskiwacza paliwa.

Położenie wtryskiwacza paliwa

Wtryskiwacze paliwa znajdują się po stronie wlotowej silnika, pod listwą paliwową, która często jest umieszczona na kolektorze wlotowym.

Jeśli masz samochód z silnikiem Diesla, wtryskiwacz paliwa prawdopodobnie znajduje się w głowicy cylindra, ale wtryskiwacze paliwa gazowego są prawie zawsze montowane na kolektorze dolotowym.

W niektórych rzadkich przypadkach, gdy samochód ma wtrysk bezpośredni, wtryskiwacze są montowane w głowicy cylindra.

Koszt wymiany wtryskiwacza paliwa

Średni koszt wymiany wtryskiwacza paliwa wynosi od 100 do 500 USD, w zależności od modelu samochodu i kosztów robocizny. Wtryskiwacz paliwa kosztuje zwykle od 50 do 300 USD. Koszt robocizny w warsztacie wynosi zazwyczaj od 50 do 200 USD.

Koszt wtryskiwacza paliwa może się znacznie różnić w zależności od tego, czy masz silnik gazowy czy wysokoprężny. Wtryskiwacze do silników wysokoprężnych są często bardzo drogie, co może skutkować kosztami części rzędu 400 USD lub więcej.

Wymiana wtryskiwaczy Diesla jest również często bardziej skomplikowana niż wymiana wtryskiwaczy gazowych, nawet jeśli może być trudne w niektórych silnikach gazowych również.

Sebastian Morawski

Redakcja e-car4you.pl