17 listopada 2020 Udostępnij

Wgląd w zanieczyszczenie hamulcowe

Pył hamulcowy i brud drogowy są nieubłagane. Pozostawiony bez obróbki brud może trwale uszkodzić koła, skutecznie pogarszając ogólny wygląd pojazdu. "Pył hamulcowy nie jest związany z problemem mechanicznym, ale to już tylko kwestia oczu" - powiedział Mike Pennington z Meguiar's Inc., firmy z południowej Kalifornii produkującej woski i pasty polerskie. Pył jest produktem ubocznym procesu hamowania. Tarcie powodowane przez różne elementy układu hamulcowego wyrzuca cząstki, które łączą się z brudem drogowym i przylegają do koła. Istnieje wiele opcji i produktów do usuwania pyłu hamulcowego, powiedział Pennington, ale najpierw kierowcy muszą wiedzieć, z czym pracują. "Pierwszym jest wiedzieć, z czego zrobione są koła", powiedział Pennington. "Środki czyszczące, które dobrze działają na chrom, mogą uszkodzić lakierowane proszkowo lub polerowane koła." Niektóre środki do czyszczenia kół są bardzo kwaśne i powinny być stosowane tylko na chromowanych kołach, ponieważ wykończenie jest obfite i trwałe, powiedział.

Właściciele niestandardowych, aluminiowych lub specjalistycznych kół powinni używać środka czyszczącego z neutralnym bilansem pH. "Chcesz znaleźć coś, co usuwa brud bez uszkodzenia koła", powiedział Pennington. Myjka ciśnieniowa jest bez użycia środków chemicznych do czyszczenia kół," powiedział Pennington. To samo mydło używane do mycia samochodu może być używane na kołach, powiedział, po prostu być przygotowany do korzystania z niektórych smar łokciowy i mieć rękawicę do mycia wyłącznie do mycia kół. Szczotka z miękkim nylonowym włosiem powinna być również do dyspozycji przy myciu pyłu hamulcowego.

Wybór odpowiedniego środka czyszczącego i metody to tylko część zadania, powiedział Pennington. Należy zawsze wcześniej zapoznać się z instrukcją i pracować tylko na jednym kole jednocześnie. Zmniejsza to prawdopodobieństwo rozproszenia uwagi na wiadomość tekstową lub telefoniczną. "Zbyt długie pozostawienie środka czyszczącego na kółku może spowodować jego trwałe uszkodzenie," powiedział Pennington. Niestety, pył hamulcowy pozostaje wyzwaniem dla kierowców, którzy chcą, aby ich pojazd wyglądał świetnie. Nic nie jest w stanie zapobiec gromadzeniu się kurzu", powiedział Pennington, ale nałożenie warstwy wosku na koła może stanowić warstwę ochronną. Pennington zaoferował następujące spostrzeżenia na temat pyłu hamulcowego i jego usuwania:

  • Pył hamulcowy jest produktem ubocznym tarcia podczas procesu hamowania i nie musi wskazywać na problem mechaniczny.
  • Pył hamulcowy i zanieczyszczenia drogowe należy często usuwać z kół, aby uniknąć trwałej korozji, wżerów i odbarwień.
  • Testuj środek czyszczący do kół na części jednego koła. Co ważne, przed zastosowaniem przeczytać etykietę produktu.
  • Przed nałożeniem środków czyszczących należy określić rodzaj felg. Niektóre środki do czyszczenia felg są silnie kwasowe i mogą zabrudzić felgi malowane proszkowo, aluminiowe lub niestandardowe.
  • Nigdy nie należy pracować na gorących felgach, ponieważ ciepło może spowodować, że niektóre środki chemiczne do czyszczenia felg staną się bardziej ścierne. Niech Twój pojazd ostygnie.
  • Rozważ alternatywne metody czyszczenia felg, takie jak regularne myjnie samochodowe połączone z myjnią ciśnieniową. Można też użyć szczotki nylonowej o miękkim włosiu lub rękawicy do mycia kół.
  • Zawsze używaj okularów ochronnych. Środek do czyszczenia kół i pył hamulcowy są korozyjne dla kół i mogą uszkodzić oczy.
  • Aby usunąć środek czyszczący i uniknąć rozprysków, należy użyć lekkiego strumienia wody z dyszy.

Mariusz Wyrostek

Redakcja e-car4you.pl