2 lutego 2017 Udostępnij

Odświeżanie auta po zimie

Zima to dla samochodu bardzo nieprzyjemny okres, w którym prześladuje go sól drogowa, piasek i niskie temperatury. Przed latem warto jest przyjrzeć się jego stanowi technicznemu, sprawdzić stan wycieraczek, świateł i opon, a także rzucić okiem na podwozie, by mieć pewność, że będziemy się bezpiecznie poruszać po drodze.

Działania podejmowane we własnym zakresie

Wiele rzeczy spokojnie możemy zrobić sami, na przykład sprawdzić wycieraczki przednie i tylne. Jeśli głośno pracują lub zbierają wodę w sposób nieskuteczny, trzeba wymienić pióra na nowe, od tego zależy bezpieczeństwo jazdy. Lepszy komfort i bezpieczeństwo jazdy będą nas kosztować kilkadziesiąt złotych.

Po zimie trzeba też sprawdzić i uzupełnić płyny eksploatacyjne. Płyn do spryskiwaczy warto wymienić na letni, ponieważ zimowy może zostawiać smugi. Trzeba też zwrócić uwagę na powłokę lakierniczą. Jej umycie i nawoskowanie sprawi, że będzie bezpieczna przez kolejne miesiące na tyle, na ile lakier kiedykolwiek może być bezpieczny.

Guma, plastik oraz wszelkiego rodzaju elementy chromowane oraz podobne listwy o znaczeniu czysto estetycznym powinny być zakonserwowane, by wywiązywały się ze swoich zadań i po prostu ładnie wyglądały. Przeznaczone do tego środki są tanie i skuteczne.

Bezpieczeństwo

Jeśli nie mamy opon całorocznych, trzeba wymienić koła. Maksymalna temperatura dla opon zimowych to 7 stopni Celsjusza. Jazda na nich w wyższych temperaturach jest niebezpieczna i w dodatku powoduje bardzo szybkie zużycie opon.

Samochód zimą

Następnie zaglądamy do podwozia. Trzeba sprawdzić układ hamulcowy i stan elementów gumowych, uszczelek, przewodów i pasków. Wszystkie pęknięcia i wycieki trzeba zlikwidować natychmiast. Na koniec sprawdzamy układ kierowniczy.

Przed latem

Przynajmniej raz do roku należy wykonać przegląd klimatyzacji i wymienić filtr kabinowy. Warto to zrobić zaraz po zimie, kiedy jeszcze klimatyzacja nie jest tak intensywnie wykorzystywana. Czyszczenie pozwoli nam na usuniecie wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, bakterii i grzybów, które zasmradzają nasz samochód i mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń.

Dywaniki, w zależności od rodzaju, pierzemy lub spłukujemy i osuszamy.

Felgi i kołpaki powinny zostać wyczyszczone z użyciem specjalnych środków do tego przeznaczonych.

Chemia samochodowa

Wykorzystywane we wszystkich powyższych czynnościach produkty to ogólnie rozumiana chemia samochodowa. Trzeba zawsze wybierać te produkty, które są dopasowane do czyszczenia i konserwacji dokładnie takich elementów, jakie posiadamy w swoim samochodzie.

Rafał Krajewski

Redakcja e-car4you.pl