17 lutego 2017 Udostępnij

Jak zabezpieczyć auto przed zimą?

Okres zimowy to oczywiście trudny czas i to nie tylko dla osób, które lubią ciepło ale także dla naszych samochodów, warto więc je dobrze przygotować.

Płyny

Początek przygotowań pojazdu na okres zimowy to przede wszystkim sprawdzanie płynów eksploatacyjnych. Zaczynamy od rozpoznania temperatury krzepnięcia. Na rynku przede wszystkim są nam oferowane takie propozycje, które mają do -37 stopni Celsjusza. Kolejny płyn jaki trzeba sprawdzać to ten do spryskiwaczy. Tutaj sprawa jest prosta, ponieważ jeśli nie wiemy jaki płyn znajduje po prostu należy go wykorzystać i następnie oczywiście nalać właściwy płyn na okres zimowy. Przy zakupie nie oszczędzajmy i szukajmy produktów od sprawdzonych producentów, które mają wysoką skuteczność usuwania zabrudzeń, nie będą powodować zacieków i będą miały ładny zapach.

Sprawdźmy uszczelki

Kolejna ważna sprawa to kontrola uszczelek, które trzeba przed zimą sprawdzić. najlepszym rozwiązaniem będzie ich zabezpieczenie przez użycie silikonu, który nie będzie doprowadzał do jego zamarzania. Uszczelki zamarznięte to problem ponieważ mocniejsze pociągnięcie drzwi może doprowadzić nawet do jej uszkodzenia i trzeba na to uważać. Alternatywą dla silikonu może być również klasyczne rozwiązanie a więc nasmarowanie takiej uszczelki wazeliną kosmetyczną. Minusem wazeliny będzie pobrudzenie ubrań kontaktu z nasmarowaną uszczelką.

Jeżeli płyny i uszczelki są zabezpieczone można zobaczyć jak wygląda stan wycieraczek. Według zaleceń producentów wymiana wycieraczek powinna mieć miejsce co pół roku. Ich zły stan techniczny przyczynia się do pogorszenia widoczności a co za tym idzie mniejsze będzie bezpieczeństwo podróżowania.

Przegląd techniczny

Zmiana opon

Oczywiście okres zimowy to ten czas, gdy będzie trzeba również wymienić opony. Nie zapominajmy o tym elemencie, ponieważ opony zimowe na śliskiej nawierzchni będą się zachowywać niebezpiecznie. Warto zapoznać się z etykietą, na której znajduje się także informacja na temat tego jak wygląda efektywność paliwowa, przyczepność czy hałas.

Zakonserwujmy podwozie

Przed okresem zimowym również w starszych pojazdach szczególnie konieczna będzie konserwacja podwozia. Musimy zdecydować czy konserwacji chcemy dokonywać samodzielnie czy będziemy to zlecać specjalistom. Uśredniony koszt uzależniony będzie od wielkości pojazdu i jest to około 500 złotych. Oczywiście można także samodzielnie się tym zająć. Na początek auto trzeba bardzo dokładnie umyć, przed przystąpieniem do konserwacji musi zostać odpowiednio osuszone i oczyszczone z rdzy podwozie, potem można nałożyć specjalny preparat.

Mariusz Wyrostek

Redakcja e-car4you.pl