28 kwietnia 2022 Udostępnij

10 najlepszych przenośnych sprężarek powietrza i pompek do opon w 2022 roku - recenzja

Czy kiedykolwiek zdarzyła Ci się sytuacja, w której zorientowałeś się, że masz przebitą oponę na odludziu i chciałbyś mieć czym ją napełnić?

Cóż, ten problem jest już rozwiązany. Dzięki tym przenośnym sprężarkom powietrza można to zrobić. Są one naprawdę niewielkie i można je przechowywać w schowku lub innym miejscu w samochodzie.

Gdy staniesz na poboczu drogi z przebitą oponą, wystarczy wyjąć sprężarkę powietrza ze schowka, uruchomić samochód, podłączyć wtyczkę do zapalniczki 12 V i postępować zgodnie z instrukcjami sprężarki, aby napełnić oponę do wymaganego ciśnienia.

W tym przewodniku wymieniliśmy najlepsze przenośne sprężarki powietrza do opon, które można kupić w 2022 roku. Wybraliśmy te, które najbardziej przypadły nam do gustu i uszeregowaliśmy je na liście Top 10.

Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o przenośnych sprężarkach powietrza, kliknij tutaj, aby przejść do Przewodnika kupującego i informacji.

Spistreści pokaż Najlepsze przenośne sprężarki powietrza i pompki do opon w 2022 r. 1. Przenośna sprężarka powietrza 12V P.I. Auto Store 2. JACO SmartPro Cyfrowy przenośny kompresor powietrza 3. Przenośna sprężarka powietrza DBPower 12V 4. Przenośny kompresor powietrza Black & Decker AS1300 5. Przenośna sprężarka powietrza Tcisa 6. Przenośna sprężarka powietrza EP Auto 12V DC Digital 7. DBPower Przenośny kompresor powietrza 12V 8. Ryobi P737 18v ONE Akumulatorowy przenośny kompresor powietrza 9. Helteko Cyfrowy przenośny kompresor powietrza 10. Przenośny kompresor powietrza do opon DawnFavour Przenośna sprężarka powietrza - najczęściej zadawane pytania i poradnik kupującego Co to jest przenośna sprężarka powietrza? Czy istnieją różne typy przenośnych sprężarek powietrza? Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie przenośnej sprężarki powietrza Ciśnienie maksymalne Światło LED Długość przewodu Prędkość Waga i rozmiar 12 V lub złącze do montażu na ścianie Jakość Znaczenie właściwego ciśnienia w oponach Znajdź właściwe ciśnienie w oponach Podsumowanie

Najlepsze przenośne sprężarki powietrza i pompki do opon w 2022 roku

ProduktMaksymalne ciśnienie (Psi)LCDCena
Kompresor powietrza do opon DawnFavour100Tak Sprawdź cenę
Cyfrowa pompka do opon Helteko150Tak Sprawdź cenę
Ryobi P737 18v ONE Power Inflator150Tak Sprawdź cenę
DBPower Napełniacz opon 12V150Tak Sprawdź cenę
Cyfrowy kompresor powietrza EP Auto 12V DC100Tak Sprawdź cenę
Tcisa Przenośny kompresor powietrza Pompa150Tak Sprawdź cenę
Black & Decker AS1300 Pompka do opon160Nie Sprawdź cenę
DBPower 12V przenośna elektryczna150Nie Sprawdź cenę
JACO SmartPro Cyfrowy przenośny kompresor powietrza100Tak Sprawdź cenę
P.I. Auto Sklep 12V Sprężarka powietrza do opon100Tak Sprawdź cenę

1. Przenośny kompresor powietrza P.I. Auto Store 12V

Nie bez powodu jest to numer jeden. P.I. auto store to marka, którą prawdopodobnie znasz. Produkują oni dobrej jakości wyposażenie pojazdów, a jednym z nich jest ich pompka do opon zasilana prądem stałym o napięciu 12 V. Jest to idealna pompka do opon w sytuacjach awaryjnych. Posiada własny sposób przechowywania, a samo narzędzie jest bardzo małe, więc nie trzeba się martwić o przechowywanie go w samochodzie.

Jeśli chodzi o użytkowanie, nie należy się martwić, ponieważ urządzenie robi więcej, niż jest napisane. Obsługa urządzenia jest naprawdę prosta. Wystarczy je rozpakować, podłączyć do gniazdka zapalniczki samochodowej, które daje napięcie 12 V, a następnie podłączyć wąż do opony, w której brakuje powietrza, i pozwolić, aby kompresor wykonał swoją pracę.

Główne funkcje
 • Wyjmowany ekran LCD
 • Bardzo łatwy w obsłudze
 • 12-woltowe złącze zapalniczki samochodowej
 • Walizka do przechowywania w zestawie
 • Maksymalne ciśnienie 100 psi
 • Latarka w zestawie

Po osiągnięciu optymalnego ciśnienia można bezpiecznie wyłączyć urządzenie i udać się w dalszą podróż. Nawet jeśli nie wyłączysz kompresora, wyłączy się on automatycznie, ponieważ posiada funkcję bezpiecznego odcięcia po osiągnięciu żądanego ciśnienia. Co można powiedzieć o tej sprężarce? Jest to prosta, łatwa w obsłudze i niezwykle wygodna sprężarka powietrza, którą chciałbyś mieć. Co najważniejsze, można ją łatwo zasilać napięciem 12 V z gniazdka zapalniczki samochodowej, które posiada każdy samochód. Jest również wyposażony w jasny wyświetlacz LCD, który ułatwia pracę, gdy trzeba napełnić samochód w nocy lub w innym ciemnym miejscu.

Plusy
 • Może być zasilany przez standardowe gniazdo zapalniczki samochodowej 12 V
 • Kompaktowy (mały rozmiar)
 • Cicha pompa
 • Niedroga strona
 • Cyfrowy wyświetlacz LCD zapewniający wysoką dokładność
Wady
 • Jakość mogłaby być lepsza
 • Brak funkcji wtyczki ściennej (można użyć konwertera)

Sprawdź cenę w serwisie Amazon

2. Cyfrowy przenośny kompresor powietrza JACO SmartPro

JACO powraca, tym razem z potężnym kompresorem powietrza dla Twojego samochodu. Ta jednostka jest silny i łatwy w obsłudze urządzenie, które jest więcej niż wystarczająco dla wszystkich opon i ze względu na jego ergonomiczny kształt, nie trzeba się martwić o to, gdzie trzymać to coś.

Można go schować w rogu bagażnika samochodu, tak jak się z niego korzysta. Jeśli nie jest to możliwe, nie martw się, ponieważ można go trzymać w garażu, nie zajmując dużo miejsca. Poza oponami samochodowymi, urządzenie to pomoże Ci napompować opony motocyklowe, opony rowerowe Twojego dziecka, a nawet Twój własny basen.

Główne funkcje
 • Mocne wbudowane światło LED
 • Ekran LCD
 • Maksymalne ciśnienie 100 psi
 • Automatyczne wyłączanie po osiągnięciu żądanego ciśnienia

Jedną z zalet sprężarki powietrza JACO jest to, że odczyt ciśnienia jest tak dokładny, jak to tylko możliwe. Prawidłowe napompowanie opony jest kluczem do przedłużenia jej żywotności, ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy dokonujesz właściwych odczytów. Z pomocą tego urządzenia nie będzie z tym problemu, ponieważ odczyt będzie dokładny, a Ty z pewnością uzyskasz właściwe ciśnienie w oponach, przedłużając żywotność wszystkich 4 opon.

Jeśli masz jakiekolwiek trudności z samym urządzeniem lub jego obsługą, nie martw się, ponieważ dział obsługi klienta JACO z przyjemnością przeprowadzi Cię przez cały proces. Dzięki temu SmartPro firmy JACO to dobra cyfrowa pompka do opon, którą warto mieć.

Plusy
 • Zasilany z tradycyjnego gniazda zapalniczki samochodowej
 • Zapewnia dokładny odczyt ciśnienia
 • Dobra obsługa klienta
 • Wbudowana lampa błyskowa jako dodatkowa funkcja
Wady Nie można jej podłączyć do gniazdka elektrycznego

Sprawdź cenę w serwisie Amazon

3. Przenośna sprężarka powietrza DBPower 12V

Elektryczna pompka DBPower 12 V to dobrze zaprojektowany, solidny i wysokiej jakości kompresor powietrza. Jest on dostarczany z takimi rzeczami, jak przewód zasilający 12 V, który jest wygodną małą rzeczą do posiadania.

Nie trzeba już odłączać sprężarki od zasilania i podłączać jej ponownie, aby dotrzeć do wszystkich czterech opon.

Dzięki długiemu przewodowi zasilającemu można dotrzeć do wszystkich 4 kół, siedząc w jednym miejscu lub nie ruszając się z miejsca.

Główne funkcje
 • Przycisk One Click ułatwiający obsługę
 • Nadmuchuje dość szybko dzięki mocnemu kompresorowi
 • Zawiera wygodny przewód o długości 12 stóp (do zasilania)
 • Maksymalne ciśnienie 150 psi

Poza tym silnik jest mocny i wytrzymały i może napełnić oponę w ciągu zaledwie 5 minut, co stanowi zaletę tego kompresora. Jest to więc ogólnie rzecz biorąc dobry kompresor powietrza, który dotrzyma Ci towarzystwa w sytuacjach awaryjnych.

Plusy
 • Może być używany i zasilany z gniazdka zapalniczki samochodowej
 • Urządzenie przyjazne dla budżetu
 • Ciśnienie maksymalne 150 psi - mocny
 • Wygodny i łatwy w obsłudze
Wady
 • Nie posiada funkcji automatycznego wyłączania kompresora
 • Brak możliwości podłączenia do gniazdka ściennego

Sprawdź cenę w serwisie Amazon

4. Przenośna sprężarka powietrza Black & Decker AS1300

Black & Decker to wielka marka w branży. Ma wiele produktów na rynku, które są wysokiej jakości i są po prostu dobrze zaprojektowane. Teraz Black & Decker ma w swojej ofercie dobrą pompkę do opon.

Jest to bez wątpienia solidna sprężarka powietrza, którą warto nabyć. Ponadto posiada kilka cech, które sprawiają, że wyróżnia się na tle innych sprężarek. Po pierwsze, w końcu posiada opcję podłączenia do gniazdka na ścianie, więc jest.

Po drugie, oferuje kilka różnych adapterów dysz, aby zaspokoić potrzeby różnych typów opon i innych rzeczy. Ale wraz z jednym zyskiem, coś się traci. Niestety, urządzenie nie jest wyposażone w nowoczesny wyświetlacz LCD z elementami sterującymi, ale raczej w pokrętło starego typu, więc w tym miejscu urządzenie pozostaje w tyle. Regulacja ustawień staje się nieco trudna.

Główne funkcje
 • Ręczny miernik z tarczą LCD
 • Maksymalne ciśnienie 160 psi
 • Automatyczne wyłączanie kompresora po osiągnięciu maksymalnego ciśnienia powietrza

Jednak nawet pomimo tych minusów, urządzenie to jest dobrym kompresorem powietrza do użycia w sytuacjach awaryjnych i zawiera adapter do gniazdka ściennego, którego wiele marek nie oferuje w swoich urządzeniach.

Plusy
 • 2 lata gwarancji
 • Możliwość zasilania z gniazdka ściennego
 • Może być również zasilany za pomocą zapalniczki samochodowej, jak w przypadku innych marek
Wady
 • Zawiera adapter do gniazdka ściennego, ale z bezpiecznikiem stałym.
 • Interfejs z pokrętłem zamiast ekranu LCD, jak w innych modelach
 • Waży więcej niż inne modele na rynku

Sprawdź cenę w serwisie Amazon

5. Przenośna sprężarka powietrza Tcisa

Od Tcsia, dostajesz ładny mały pakiet zawierający fajnie wyglądający kompresor powietrza, który ma zdolność do pompowania opony w ciągu zaledwie minuty. To jest po prostu wielki dla małego urządzenia, jak to! Ponadto przewód zasilający jest na tyle wytrzymały, że można go trochę rozciągnąć podczas pracy z urządzeniem.

Urządzenie ma ładnie dopasowany wyświetlacz LCD z podświetleniem, który jest wystarczająco jasny, aby można go było używać zarówno w ciemności, jak i w dzień, więc nie trzeba się martwić, że trzeba będzie mrużyć oczy przy jasnym świetle lub w ciemności, gdy trzeba będzie sprawdzić ciśnienie w oponach. Wyświetlacz LCD może nawet pełnić funkcję reflektora, więc nie musisz mieć przy sobie latarki!

Główne funkcje
 • Automatyczne wyłączanie kompresora
 • Mocny kompresor - może przepompować 35 litrów powietrza w ciągu jednej minuty
 • Maksymalne ciśnienie 150 psi
 • Ekran LCD z wbudowanymi diodami LED
Plusy
 • Mocny uchwyt do podnoszenia i przenoszenia
 • Złącze zapalniczki do papierosów
 • Posiada wygodny kabel zasilający o długości 10 stóp
Wady
 • To urządzenie jest nieco cięższe niż inne sprężarki powietrza dostępne na rynku.
 • Brak możliwości zasilania z gniazdka ściennego (można użyć przejściówki).

Sprawdź cenę w serwisie Amazon

6. Cyfrowy przenośny kompresor powietrza EP Auto 12V DC

Kompresor EP Auto 12 V DC posiada wiele funkcji. To nie jest po prostu tylko dla opon samochodowych, ale bardzo wszechstronne i dynamiczne narzędzie, które daje rękę do pompowania innych rzeczy związanych z powietrzem, jak również.

Urządzenie to może być nieco większe niż wiele innych urządzeń, które można dostać jako alternatywę o mniejszych rozmiarach, ale nie powinno to stanowić przeszkody. Jest nieco ciężka - waży około 4 kg.

Urządzenie jest wyposażone w mocny silnik o niemal nieograniczonym przepływie powietrza. Posiada również wyświetlacz LCD i funkcję bezpieczeństwa automatycznego wyłączania kompresora w przypadku osiągnięcia maksymalnego ciśnienia. W zestawie znajdują się różne rodzaje dysz, aby zaspokoić potrzeby różnych wymagań dotyczących dysz do różnych rzeczy, takich jak mini basen, opony motocyklowe itp.

Główne funkcje
 • Automatyczne wyłączanie po osiągnięciu żądanego ciśnienia
 • Ciśnienie maksymalne 100 PSI
 • Jasna dioda LED
 • Dokładny ekran LCD
 • Odcięcie bezpieczeństwa przy przegrzaniu

Jedną z cech wyróżniających to urządzenie jest funkcja bezpieczeństwa związana z przegrzaniem. Tak, sprężarki powietrza często nagrzewają się w miarę sprężania powietrza w ich wnętrzu. W tym urządzeniu, jeśli sprężarka nagrzeje się bardziej niż powinna, funkcja bezpieczeństwa automatycznie wyłączy ją, aby zapobiec uszkodzeniu jej samej i otoczenia. Jest to całkiem fajna funkcja, którą powinny mieć wszystkie urządzenia. Ponadto, urządzenie posiada typowe automatyczne wyłączanie sprężarki po osiągnięciu ustawionego ciśnienia, więc ogólnie jest to dobry sprzęt.

Plusy
 • Łatwy w obsłudze interfejs
 • Precyzyjny ekran LCD
 • Wyłącza się, gdy urządzenie zbytnio się nagrzeje podczas pracy
 • Może być zasilany z zapalniczki samochodowej 12 V
Wady
 • Nie zawiera adaptera gniazda ściennego, który należy podłączyć

Sprawdź cenę w serwisie Amazon

7. Przenośny kompresor powietrza DBPower 12V

Ten konkretny model DBPower jest wystarczająco kompaktowy, a mimo to bardzo wydajny, aby znaleźć się na tej liście. Jest tak lekki, że waży tylko około 2 kilogramów, co czyni go najmniejszą jednostką na tej liście.

Jego niewielkie rozmiary nie czynią go złym urządzeniem. Jest tak samo sztywna i mocna, jak małe i funkcjonalne urządzenia dostępne na rynku. Jest wystarczająco mocny, aby jak najszybciej napełnić opony, nie nagrzewając się przy tym zbytnio.

Aby podkreślić, jak bardzo jest wydajna, można ją napompować do ciśnienia maks. 150 psi, co jest więcej niż wystarczające w prawie każdym zastosowaniu domowym. Ponadto można nią napompować oponę w ciągu zaledwie 5 minut.

Główne funkcje
 • Posiada jasny ekran LCD umożliwiający dokładne pomiary
 • Zawiera kabel zasilający o długości 10 stóp
 • Wbudowana silna latarka
 • Zawiera funkcję automatycznego wyłączania kompresora
 • Możliwość napompowania do maksymalnego ciśnienia 150 psi

Oprócz samego urządzenia, użytkownik otrzymuje różne dysze do różnych zastosowań, dzięki czemu nie musi kupować innego urządzenia do różnych zastosowań, co sprawia, że jest to dynamiczna, mała sprężarka.

Zalety
 • Kompaktowy układ i konstrukcja
 • Maksymalne ciśnienie 150 PSI
 • Można go podłączyć do zwykłej zapalniczki samochodowej
 • Dość mocny kompresor, biorąc pod uwagę jego rozmiar
Wady
 • Nie zawiera adaptera ściennego potrzebnego do podłączenia do gniazdka elektrycznego
 • Nie jest dostarczany z torbą do przechowywania

Sprawdź cenę w serwisie Amazon

8. Ryobi P737 18v ONE Akumulatorowy przenośny kompresor powietrza

P737 18 V firmy Ryobi jest innym typem sprężarki powietrza i wyróżnia się na tle swoich odpowiedników. Dużą zmianą w tym urządzeniu jest to, że nie zawiera ono przewodu zasilającego.

Jest to urządzenie bezprzewodowe. Prawda, że to ładne? Nie do końca. Jeśli nie używałeś innych narzędzi z rodziny Ryobi, nie będziesz miał baterii potrzebnych do zasilania tego urządzenia. Baterie nie są dołączone do urządzenia, jak już wspomniano, nie posiada ono przewodu zasilającego.

Aby korzystać z tego urządzenia, trzeba będzie kupić zasilacz osobno. Jeśli więc masz wystarczająco duży budżet, będzie to przydatne, ponieważ nie ma przewodów, o które można się potknąć, ale poza tym nie jest to dobre urządzenie w sytuacjach awaryjnych.

Główne funkcje
 • Posiada podświetlany, jasny wyświetlacz LCD z wbudowanymi diodami LED
 • Zawiera automatyczne wyłączanie sprężarki po osiągnięciu ustawionego ciśnienia
 • Maksymalne ciśnienie 150 PSI - mocny kompresor

Brak akumulatora i możliwości podłączenia do sieci to wady, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie funkcje. Mimo że konstrukcja i jakość wykonania są dobre, nie rekompensuje to brakujących elementów. Urządzenie jest wyposażone w funkcję automatycznego wyłączania kompresora po osiągnięciu maksymalnego ciśnienia w oponie i jest to wszechstronne urządzenie, które zapewni odpowiednie napompowanie także piłek do gry i mini basenu. Jest mały, lekki i bardzo łatwy w obsłudze.

Zalety
 • Bardzo łatwe w obsłudze urządzenie
 • Wystarczająco mały, aby być poręcznym
 • Mocna sprężarka powietrza - 18 V i maksymalne ciśnienie 150 psi
Wady
 • Urządzenie nie zawiera baterii (należy je dokupić osobno)
 • Brak złącza zasilania do podłączenia do ściany

Sprawdź cenę w serwisie Amazon

9. Cyfrowy przenośny kompresor powietrza Helteko

Helteko to marka, która wie, czego chcą jej użytkownicy. Ich cyfrowa pompka do opon jest wykonana w nowoczesnym stylu, posiada stylowy wygląd, kompresor do opon, ale zachowuje solidną konstrukcję, dzięki czemu urządzenie jest wytrzymałe. Urządzenie jest na tyle małe, że jest niezwykle poręczne, ale zachowuje wszystkie funkcje dobrej pompki do opon.

Urządzenie jest tak małe, jak wiele innych modeli pompek do opon z tej listy, a przy tym waży mniej. Nie oznacza to jednak, że w tym przypadku mamy do czynienia ze słabym silnikiem. Sprężarka jest tak samo mocna jak inne sprężarki na tej liście, więc nie ma się czym martwić.

Główne funkcje
 • Wykonany z wysokiej jakości plastiku połączonego ze stalą nierdzewną
 • Długi, 3,5-metrowy kabel
 • Kilka różnych adapterów do różnych typów opon
 • Wyposażony w jasny wyświetlacz LCD Wyposażony w funkcję automatycznego wyłączania kompresora, którą można znaleźć w wielu innych urządzeniach

Dobrą cechą tego urządzenia jest to, że zawiera ono kilka różnych typów dysz, dzięki czemu można go używać do innych zastosowań niż pompowanie opon samochodowych, takich jak pompowanie opon motocyklowych, naprawianie minibasenu, a nawet piłek do zabawy dla dzieci. Ogólnie rzecz biorąc, jest to solidne i trwałe urządzenie wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego pokrytego chromowaną stalą, która zapewnia bezpieczeństwo. To sprawia, że urządzenie jest wystarczająco dobre, aby używać go zawsze, a zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych, gdy opony wymagają napompowania.

Zalety
 • Ergonomiczny, kompaktowy kształt
 • Przedłużona gwarancja na 18 miesięcy
 • Maksymalne ciśnienie 150 Psi
 • Możliwość zasilania z gniazda zapalniczki w samochodzie
 • Dobra konstrukcja zapewniająca długą żywotność urządzenia
Wady
 • Nie zawiera adaptera do podłączenia do ściany
 • Nie jest dostarczany z walizką do przechowywania.

Sprawdź cenę w serwisie Amazon

10. Przenośny kompresor powietrza DawnFavour Tire

Dawn jest jedną z tych marek, które nie są tak popularne jak inne na tej liście, ale to nie znaczy, że nie dostarczają. O Dawn, możemy powiedzieć na pewno, że jej kompresor powietrza jest wystarczająco dobry, aby znaleźć się na liście. Jest wykonany z wysokiej jakości materiałów i doskonale wykonuje swoją pracę. Jest to kompresor, który czeka na sytuację awaryjną, aby wyjść z bagażnika.

Kompresor ten wygrywa pod względem wielkości. Jest na tyle mały, że nie przekracza długości 10 cali w każdym rozmiarze i waży około 2 funtów, więc jest również lekki. Niestety, nie jest wyposażony w pojemnik do przechowywania, ale mimo to jest wystarczająco mały, aby można go było przechowywać w ciasnych miejscach.

Główne funkcje
 • Kompresor jest na tyle dobry, że zwiększa przepływ powietrza o około 45%.
 • 1 rok gwarancji
 • Sprężarka 12 V/120 W
 • Wyposażony w jasny wyświetlacz LCD
 • Zawiera funkcję automatycznego wyłączania kompresora po osiągnięciu maksymalnego ciśnienia

Dobrą cechą urządzenia jest to, że jest wyposażone w przewód zasilający i przedłużacz, co znacznie ułatwia pracę.
Można powiedzieć, że brak pojemnika do przechowywania jest niewystarczający, ale tak naprawdę nie ma obawy, że urządzenie zostanie porysowane, ponieważ można je przechowywać w torbie, którą już się posiada. Ogólnie rzecz biorąc, urządzenie jest łatwe w obsłudze dzięki ergonomicznej konstrukcji. Jest wystarczająco mały, aby zmieścić się w skrzynce z narzędziami, jeśli nie przeszkadza Ci kilka zadrapań. Nie będzie to miało wpływu na jego działanie.

Plusy
 • Stylowe, nowoczesne wzornictwo i układ
 • 3-metrowe przewody umożliwiające napełnienie wszystkich 4 opon jednocześnie
 • Może być zasilany z gniazda zapalniczki samochodowej, które można znaleźć w każdym samochodzie
 • Szybko pompuje opony
Wady
 • Nie zawiera adaptera do gniazdka ściennego
 • Nie zawiera walizki ani torby do przechowywania

Sprawdź cenę w serwisie Amazon

Przenośna sprężarka powietrza - najczęściej zadawane pytania i poradnik kupującego

Co to jest przenośna sprężarka powietrza?

Przenośna sprężarka powietrza to elektryczna pompa, która służy do pompowania lub spuszczania powietrza z opon w samochodzie. Spręża ona powietrze i przechowuje je w zbiorniku, dzięki czemu może napełnić oponę wymaganym ciśnieniem.

Czy istnieją różne typy przenośnych sprężarek powietrza?

Istnieje kilka różnych typów przenośnych sprężarek powietrza. Te, o których wspominamy w tym artykule, są niewielkie i można je przechowywać w samochodzie. Dostępne są również urządzenia zasilane napięciem 12/110/240 V.

Zazwyczaj duże sprężarki powietrza są używane w warsztatach do napędzania narzędzi napędzanych powietrzem i wymagają dużej mocy. Natomiast przenośne sprężarki powietrza, które omawiamy w tym artykule, są niewielkich rozmiarów i można je przenosić w ręku, aby szybko napełnić nimi opony na poboczu drogi lub w garażu w domu.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie przenośnej sprężarki powietrza

Jest kilka rzeczy, które należy sprawdzić, chcąc kupić przenośną sprężarkę powietrza. Wybór właściwej sprężarki może być naprawdę trudny, ale jest kilka rzeczy, które można sprawdzić, aby go ułatwić.

Maksymalne ciśnienie

Bardzo ważną rzeczą, którą należy sprawdzić, jest maksymalne ciśnienie, jakie wytwarza sprężarka. Najpierw trzeba sprawdzić, jak wysokie ciśnienie jest potrzebne w oponach. Zazwyczaj sprężarki z tej listy wytwarzają maksymalne ciśnienie w zakresie 100-150 psi, co jest znacznie więcej niż wystarczające dla większości opon, ale chcesz się upewnić, że może ona wypełnić wymagane ciśnienie, jeśli masz opony wymagające dużego ciśnienia. Zwykle ciśnienie w oponach wynosi około 40 psi i trzeba się upewnić, że sprężarka jest w stanie je wytworzyć.

Światło LED

Lampka ledowa to przydatna funkcja, jeśli zorientujesz się, że opona jest pusta w nocy lub w innym ciemnym miejscu. Sprawdź, czy sprężarka powietrza ma mocne światło LED, albo upewnij się, że zawsze masz przy sobie jedną lampkę zewnętrzną w samochodzie.

Długość przewodu

Długość przewodu sprężarki powietrza jest bardzo ważna. Trzeba się upewnić, że długość przewodu 12 V lub przewodu ciśnieniowego jest wystarczająco duża, aby sięgnąć od złącza do wszystkich opon w pojeździe. Czasami złącze 12 V jest zamontowane w bagażniku samochodu i trzeba użyć długiego przewodu, aby dotrzeć do przednich opon.

Prędkość

Kolejną ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest prędkość sprężarki powietrza. Nie chcesz przecież stać na poboczu drogi w środku nocy i czekać 20 minut na napełnienie opony. Wybierz sprężarkę powietrza o dużej prędkości.

Waga i rozmiar

Waga i rozmiar kompresora powietrza są ważne, jeśli chcesz go przechowywać w samochodzie. Większość z tych urządzeń jest niewielka i można je przechowywać w schowku, ale niektóre są większe i większe i mogą być trudne do przenoszenia, jeśli nie jest się zbyt silnym.

Złącze 12 V lub do montażu na ścianie

Należy również sprawdzić, jakie złącze ma mieć kompresor powietrza. Niektóre sprężarki są zasilane napięciem 12 V, inne są mocowane na ścianie za pomocą uchwytów 110/240 V, a niektóre mają oba te złącza. Na tej liście znajdują się nawet takie, które wymagają akumulatora. Przed zakupem upewnij się, że sprężarka ma odpowiednie złącza.

Jakość

Sprawdzenie jakości kompresora do opon jest bardzo ważne. Trudno jest sprawdzić jakość w Internecie, ale jest wiele recenzji na youtube i jeszcze więcej na Amazon pod konkretnym produktem od prawdziwych klientów. Przeczytaj te recenzje, a na pewno dowiesz się czegoś o jakości produktu.

Znaczenie właściwego ciśnienia w oponach

Jeśli nie masz odpowiedniego ciśnienia w oponach, zauważysz znaczną różnicę podczas skręcania kierownicą. Kierownica może wydawać się cięższa niż zwykle. Jest to spowodowane niskim ciśnieniem w przednich oponach. Również niskie zużycie paliwa może być związane z niewłaściwym ciśnieniem w oponach.

Niedopompowana opona jest równie niebezpieczna jak przepompowana. Dzieje się tak dlatego, że bez ciśnienia wystarczającego do utrzymania samochodu w pionie opony będą wywierały na siebie dodatkowy nacisk, a gdy na nie nałoży się obręcz, zaczną się rozdzierać pod wpływem ciężaru i krawędzi obręczy. W końcu opona straci swój kształt, a po ponownym napompowaniu widoczne będą ślady rozdarcia wokół czoła opony.
Podobnie przepompowane opony będą się szybciej zużywać w nierównomierny sposób - dodatkowo wpłynie to na przyczepność do nawierzchni, ponieważ opona może nie chwytać w pełni bieżnika, aby utrzymać przyczepność, a w krytycznych sytuacjach pogorszy hamowanie i osiągi.

Teraz już wiesz, dlaczego zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie w oponach jest szkodliwe. Pozostaje więc pytanie, jak ustawić w nich prawidłowe ciśnienie?

Znajdź właściwe ciśnienie w oponach

W różnych modelach samochodów stosuje się różne wartości ciśnienia w oponach. W każdym przypadku należy traktować to jako wskaźnik, ale warto pamiętać, że ciśnienie w oponie może być prawidłowe, jeśli napełnimy ją dokładnie takim, jakie jest podane na nadwoziu po wewnętrznej stronie drzwi kierowcy lub w instrukcji obsługi.

Aby uzyskać prawidłowe ciśnienie, należy wziąć pod uwagę masę własną pojazdu, która obejmuje również masę pasażerów oraz ilość gazu w zbiorniku. Informacje o prawidłowym ciśnieniu powietrza w oponach znajdują się zwykle w instrukcji obsługi lub są napisane na karoserii samochodu podczas otwierania drzwi kierowcy. Więcej informacji na temat prawidłowego ciśnienia w oponach można znaleźć w naszym innym artykule tutaj: Ciśnienie w oponach

Podczas podstawowej jazdy dobrym zwyczajem jest notowanie prawidłowego ciśnienia w oponie i napełnianie jej o 10% powyżej podanego ciśnienia. Ma to na celu zapewnienie doskonałej orientacji co do właściwego ciśnienia w oponie.

Starsze opony samochodowe miały tendencję do zużywania się na środku opony, jeśli ciśnienie w niej było zbyt wysokie. Obecnie można bez obaw jeździć z nieco wyższym ciśnieniem niż podane. Uzyskasz większą oszczędność paliwa i lepszą sterowność, a opony nie będą się zużywać na środku jak stare. Warto wspomnieć, że mówimy tu o ciśnieniu o 10-15% wyższym od podanego. Przekroczenie tej wartości może być niebezpieczne i spowodować, że samochód będzie się podskakiwał i może dojść do utraty sterowności. Ponadto opony szybciej się zużywają i istnieje ryzyko wybuchu opony.

Warto wspomnieć, że opony należy zawsze napełniać, gdy są zimne, ponieważ gdy opony są gorące, wzrasta w nich ciśnienie, a co się stanie, jeśli napełnimy je do ciśnienia 2 barów, gdy są gorące? Tak, prawdopodobnie w zimnych oponach będzie tylko około 1,5-1,8 bara, co nie jest wystarczającym ciśnieniem.

Wnioski

Ogromną różnicą między tanimi przenośnymi pompkami do opon a modelami z wyższej półki cenowej jest wygoda. W związku z tym, że są to modele o niższej cenie, nie ma co liczyć na to, że będą one wygodne w użyciu. Są one boleśnie powolne i maksymalnie wymagają wielu przerw na chłodzenie podczas pompowania. W rezultacie pompowanie opon trwa nawet 3 razy dłużej niż w przypadku wersji z najwyższej półki.

Dlatego radzimy, aby osoby, które będą często serwisować swoje opony lub mają wiele samochodów, kupiły coś nieco przyjemniejszego i bardziej wydajnego w użyciu. Nawet niewielkie różnice czasowe mogą się szybko pojawić, gdy zaczniesz szukać czterech opon lub dwóch pojazdów.

Jeśli natomiast kupujesz poręczną pompkę do opon jako urządzenie "na wszelki wypadek", aby móc wyruszyć w drogę po przebiciu opony, prawdopodobnie nie będziesz miał nic przeciwko poświęceniu 15 minut na napompowanie opony, o ile będziesz mógł wyruszyć w drogę bez czekania na lawetę.

Rafał Krajewski

Redakcja e-car4you.pl