2 marca 2021 Udostępnij

Proste wskazówki dotyczące lśniących kół i opon

Każdy pojazd wygląda świetnie, gdy ma wypolerowane felgi i lśniące opony. Uzyskanie właściwego wyglądu wymaga jednak dbałości o szczegóły - i wybrania odpowiednich produktów do tego zadania.

"Upewnij się, że produkt, którego używasz do czyszczenia felg nie ma kwaśnej bazy" - powiedział Adam Bateman, dyrektor sprzedaży i marketingu w Wizards Products, firmie z Minnesoty zajmującej się polerowaniem i woskowaniem. "Ogólna zasada, o której należy pamiętać, brzmi: jeśli można bezpiecznie używać tego środka na lakierze pojazdu, można go również bezpiecznie używać na felgach".

Pomijając kwestie estetyczne, czyste felgi odgrywają rolę w ogólnym zdrowiu pojazdu. Koła, które są pozostawione w stanie łuszczenia się, odpryskiwania i korozji mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ ulegają zniszczeniu.

"Utrzymywanie kół w czystości to dbanie o to, aby nie pojawiła się na nich rdza i korozja" - mówi.

Jak w przypadku każdego innego aspektu konserwacji, rutynowe czyszczenie zapobiega zbyt intensywnemu wykonywaniu tego zadania, mówi Bateman.

"Jeśli będziesz na bieżąco z konserwacją, będzie lepiej" - mówi.

Jeśli chodzi o opony, niektóre środki czyszczące zapewniają pewną ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym, jednocześnie wydobywając naturalny czarny połysk opony i ograniczając jej pękanie.

W przeciwieństwie do tego, impregnacja opon służy tylko estetyce.

Poniżej Bateman i Fausnight udzielają porad, jak sprawić, by koła i opony wyglądały jak z salonu samochodowego.

  • Czyść felgi, gdy są zimne. Koła nagrzewają się podczas jazdy, więc pozwól im ostygnąć przed myciem, aby uniknąć pęknięć termicznych lub innych komplikacji.
  • Unikaj detergentów domowych, które mogą wypłukiwać oleje i wosk z gumy. Dobrze sprawdza się roztwór do mycia samochodu, a także specjalistyczne środki do czyszczenia opon. Używając środków do czyszczenia opon, należy unikać nadmiernego rozpylania ich na koło.
  • Środki do czyszczenia opon mogą spłynąć i trwale zabarwić cement lub zanieczyścić lustro wody. Zamiast rozpylać środek bezpośrednio na opony, należy nanieść go na szmatkę i dokładnie wytrzeć boczną ścianę.
  • Wybierz środek czyszczący, który nie zawiera kwasów. Ogólna zasada: jeśli środek jest bezpieczny do stosowania na lakierze pojazdu, jest również bezpieczny do stosowania na kołach.
  • Warstwa pasty lub tradycyjnego wosku samochodowego zapewnia ochronę przed kurzem na letnich drogach.
  • Czyść felgi po każdym myciu samochodu.

Mariusz Wyrostek

Redakcja e-car4you.pl