16 lutego 2017 Udostępnij

Jak dobrze wybrać płyn do spryskiwaczy?

Czysta przednia szyba to bezpieczeństwo jazdy. Dodatkowo również odpowiedni komfort o czym także będzie trzeba pamiętać. Czasami nawet źle wybrany płyn będzie pogarszał widoczność w trakcie jazdy, a więc jak będzie można wybrać płyn do spryskiwaczy?

Płyn to nie tylko kłopot w okresie zimy. Warto w ogóle wiedzieć jak wygląda chemiczny skład takiego płynu zimowego i letniego. Na rynku dostępnych mamy wiele różnych płynów, które będą w stanie wyczyścić szybę z zanieczyszczeń i umilą nam podróżowanie, ale sprawią również, że w samochodzie będzie można poczuć wiosnę.

Co warto wiedzieć o płynach do spryskiwaczy?

Opary płynu, który opryskuje przednią szybę pojawią się także w aucie. Jeśli nie chcemy mieć przykrych zdrowotnych objawów należy sprawdzić jaki jest skład takich właśnie płynów do spryskiwaczy, które wybieramy. Na wielu z nich napisane będzie między innymi to, że płyn może powodować podrażnienie oczu, a wdychanie oparów również zawroty głowy czy senność. Płynny do spryskiwacza trzeba trzymać z dala od dzieci, ponieważ to niebezpieczne i będzie trzeba udać się do lekarza, gdy dziecko się go napije.

Każdy płyn to jak wiadomo mieszanka wielu różnych związków chemicznych, które mają większy wpływ na zdrowie. By maksymalnie zapewnić sobie bezpieczeństwo powinniśmy wybierać płyny z certyfikatami PZH oraz PCBC.

Płyn do spryskiwaczy

Czy letni płyn do spryskiwaczy możemy stosować zimą i odwrotnie?

Zimowy płyn do spryskiwaczy ma nieco inną budowę chemiczną niż letni płyn. Kupując płyn zimowy trzeba się kierować temperaturą krystalizacji. Zimowy płyn powinien mieć dobre właściwości myjące, musi być również odpowiednio odporny na mrożenie, dobrze będzie także smarować pióra wycieraczek. Wielu kierowców zastanawia się kiedy zamarznie płyn letni, jeśli mamy minusową temperaturę i co wtedy będzie trzeba zrobić? Wtedy należy zostawić auto na cały dzień w podziemnym parkingu albo w garażu. Dzięki temu płyn się rozpuści dysze odmarzną i będzie można wlać płyn zimowy.

Na co należy uważać, kupując płyn do spryskiwaczy?

Kupując płyn trzeba się zdecydować na dobry jakościowo produkt. Płyny kosztujące kilka złotych praktycznie nie mają wartości, dlatego unikamy ich. Mogą nawet odbarwić nam lakier a na szybie będą pozostawiać smugi. Dlatego trzeba z tym uważać. Warto wiedzieć, że nawet zimowy płyn może nam zamarznąć na szybie, jeśli użyjemy go zaraz po zapaleniu silnika. Dobry płyn jest warty swojego wydatku, ponieważ tak gwarantujemy sobie bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Rafał Krajewski

Redakcja e-car4you.pl