16 kwietnia 2017 Udostępnij

Prawidłowa pielęgnacja auta

Pielęgnacja samochodu dla jednych stanowi przyjemność, dla innych obowiązek. Niepodważalny jest fakt, że każdy pojazd wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Wydawać się może, że jest to czynność dziecinnie prosta, jednakże rzeczywistość weryfikuje to stwierdzenie, a dokładniej rzecz ujmując, weryfikuje popełniane przez właścicieli aut błędy.

Należy pamiętać, że niewłaściwie wykonana pielęgnacja samochodu może przyczynić się do uszkodzenia, a nawet zniszczenia karoserii.

Czego unikać podczas pielęgnacji auta, aby uniknąć problemów?

Domowe środki czystości – zdecydowanie należy ich unikać! Płyn do naczyń, nawet markowy, nie zastąpi szamponu samochodowego, ma inny skład, działanie i właściwości. Używając płyn do naczyń możemy przyczynić się do tego, że nasz samochód straci blask i stanie się matowy.

Skórzanej tapicerki czy kierownicy nie należy traktować kremem do rąk, nawet jeśli zawiera w swoim składzie glicerynę.

Płyn do kominków lub grilla, owszem, usunie zabrudzenia, ale wraz z warstwą nalotu zetrze także warstwę ochronną lakieru.

Pielęgnowanie auta gąbką – gąbka jest miękka, to fakt, jednakże istnieje ryzyko, że w jej strukturze będą znajdować się drobinki piasku czy inne ciała obce, za których pomocą skutecznie zarysujesz karoserię. Zdecydowanie lepsze są ręczniki z mikrofibry – miękkie, łatwo je wypłukać.

Mycie samochodu

Podczas pielęgnacji i mycia auta warto przygotować dwa wiadra – w jednym wodę z szamponem, w drugim wodę do płukania ręcznika z mikrofibry.

Myjka ciśnieniowa – narzędzie wygodne i funkcjonalne, pamiętaj jednak, że bezdotykowe mycie auta wymaga odpowiednich umiejętności – lancy nie należy przykładać zbyt blisko czyszczonej powierzchni. Optymalna odległość to 10-15 cm. Jest to szczególnie ważne w przypadku mycia kół, gdyż ciśnienie wody może uszkodzić czujnik ABS. Ostrożność należy także zachować w przypadku ewentualnych emblematów.

Nie przecieraj samochodu na sucho, na karoserii mogą znajdować się ziarenka piasku, a ich efektem mogą być rysy prowadzące do matowienia lakieru. Kurz, wbrew pozorom, to nie tylko delikatny pył, ale także ziarenka piasku, drobinki ciał obcych itp. Jeśli problemem jest kurz i brud na lakierze, lepiej skorzystać z myjni.

Nie nakładaj preparatów czyszczących na rozgrzaną karoserię i nie czekaj aż wyschną – pod wpływem słońca mogą przyczynić się do powstawania nieestetycznych plam.

Nie zwlekaj ze zmywaniem ptasich odchodów – pozostawione na karoserii mogą przyczynić się do odbarwień. Zabrudzenia powstałe w wyniku ptasich odchodów najlepiej usuwać od razu.

Sebastian Morawski

Redakcja e-car4you.pl